Vai dzīvam zobam var uzlikt kroni: par un pret
Runājot par kroņa uzstādīšanu, 90% pacientu domā, ka būs jānoņem zoba nervs. Bet patiesībā tas ir tālu no tā. Ir gadījumi, kad dzīvam zobam var uzlikt kroni, un tas neradīs nekādas negatīvas sekas sāpju, iekaisuma un smaganu problēmu veidā. Šajā rakstā mēs detalizēti apsvērsim kroņa uzlikšanas procesu dzīvam zobam, analizēsim plusus un mīnusus, kā arī pateiksim, kādos gadījumos kuru kroni vislabāk likt.
Kam paredzēts kronis?
Zobu kronis ir mikroprotēze, ko izmanto, lai novērstu zobu defektus un atjaunotu zoba formu un košļājamo funkciju. Tas izskatās kā vāciņš, kas tiek uzlikts uz zoba un pilnībā atdarina zobu krāsu, formu un stāvokli.
Visbiežāk kroņa uzstādīšana zobam notiek tad, kad tas ir stipri bojāts un ar parasto plombēšanu nepietiek. Bet šim procesam ir savas nianses, no kurām galvenā ir fakts, ka zobs ir jānoslīpē (nogriež), lai kronis būtu labi nostiprināts. Šāda slīpēšana agrāk noveda pie tā, ka zobs bija jādepulpē, citiem vārdiem sakot, lai tas būtu miris, noņemot zobu nervu. Taču ir gadījumi, kad no šī procesa var izvairīties un zobu var atstāt dzīvu.
Der atcerēties, ka lēmumu par nerva izņemšanu vai atstāšanu pieņem tikai ārsts, pamatojoties uz Jūsu klīniskajām indikācijām.
Kāpēc likt kroni dzīvam zobam
Nervi un asinsvadi, kas atrodas zoba iekšpusē (pulpa), ir atbildīgi par barības vielu apmaiņu, kā arī aizsargā zobu no dažādiem mikrobiem. Tāpēc, tos noņemot, zobs automātiski kļūst trauslāks, ar laiku kļūst tumšāks, jo vairs nesaņem barības vielas. Līdz ar to vājinās arī zoba mehāniskās īpašības. Un šī situācija noved pie kariesa vai lūzuma, kas atkal noved pie kroņa uzstādīšanas vai pat zoba noņemšanas un implanta uzstādīšanas.
Tāpēc tomēr labāk likt kroni dzīvam zobam, kas garantētu tā ilgāku kalpošanas laiku.
Indikācijas kroņa uzstādīšanai uz dzīva zoba
- Neliels zobu bojājums. Kad zobs bieži lūzt, nodilst vai nedaudz ieduras, tādējādi nepildot savas tiešās funkcijas, tā formu varēs atjaunot ar zobu kroņu palīdzību.
- Estētikas uzlabošana. Ja vēlaties mainīt zobu krāsu vai formu, tad bez finieriem var palīdzēt arī kroņi. Parasti estētiskiem nolūkiem visbiežāk tiek izmantoti keramikas vai cirkonija kroņi, kuru cena svārstās no €450 līdz €900.
- Augsta jutība. Ja zobi asi reaģē uz aukstu/karstu, saldu vai skābu, tad kronis var izveidot aizsargbarjeru. Ir arī citi veidi, kā izvairīties no šādām situācijām, kas aprakstīti rakstā par to, kā atbrīvoties no zobu jutīguma.
- Paaugstināta emaljas trauslums un demineralizācija.
- Zobu tilta uzstādīšana.
Kroņa uzstādīšanas posmi uz dzīva zoba
1. posms. Sākotnējā apskate un konsultācija
Zobu stāvokļa diagnostika, rentgena izmeklēšana un turpmākā ārstēšanas plāna sastādīšana.
2. posms. Attīrīšana un slimību ārstēšana (pēc izvēles)
Profesionālas zobu tīrīšanas veikšana, kas palīdzēs precīzi izvēlēties kroņa krāsu.
Zobu ārstēšana kariesa un citu slimību gadījumos, kas var izraisīt nevēlamas sekas nākotnē.
3. posms. Zobu sagatavošana
Piešķirt zobam nepieciešamo formu turpmākai kroņa uzstādīšanai. Procedūra tiek veikta vietējā anestēzijā, jo ar speciālas aparatūras palīdzību ārstam būs jānoņem neliels emaljas slānis.
4. posms. Kroņa izgatavošana
Pēc zoba sagatavošanas ārsts paņems nospiedumu un nosūtīs uz zobārstniecības laboratoriju turpmākai individuāla zoba kroņa izgatavošanai. Šis process var ilgt no 1-2 dienām līdz nedēļai. Tā izgatavošanas laikā pacientam tiek uzlikts pagaidu kronis.
5. posms. Zobu kroņa pielaikošana un uzstādīšana
Ērtības labad kroņa pārbaude un turpmākā fiksācija ar zobu cementu.
Kādu kroni likt dzīvam zobam
Vislabāk ir uzstādīt keramikas kroni dzīvam zobam, jo tas būs tikai nedaudz jānoslīpē, salīdzinot ar keramikas-metāla kroņi, kur zobs būs rūpīgi jāsagatavo.
Parasti keramikas virpošanas prasības ir līdz 1 mm katrā zoba pusē, bet metālkeramikas – līdz 2 mm.
Kā opciju var apsvērt arī citus bezmetālu cirkonija kroņus, CEREC vai E-max kroņus.
Šajā rakstā varat uzzināt vairāk par kroņu veidiem.
Kronis uz dzīva zoba: plusi un mīnusi
Kā redzam, kroņa uzlikšana dzīvam zobam ir ne tikai iespējama, bet arī nepieciešama, ja tas nav pretrunā ar pacienta klīniskajām indikācijām. Šīs uzstādīšanas metodes galvenās priekšrocības ir tādas, ka zobs var kalpot jums vēl daudzus gadus. Un arī ietaupīsiet naudu par zobu depulpācijas manipulācijām, kas ietver kanālu tīrīšanu un dziedināšanu, kas prasa laiku un rada diskomfortu. Tāpēc, ja tas ir iespējams, tad atbilde uz jautājumu, vai dzīvam zobam ir iespējams uzlikt kroni, noteikti būs jā. Gadījumā pret, var būt tikai fakts, ka jums ir kontrindikācijas šai procedūrai.