Zobu kroņi: to veidi, atšķirības un priekšrocības
Daudzi pacienti satraucas, uzzinot, ka ir nepieciešams uzstādīt uz zobiem kroņus. Bet vai tas tiešām ir tik biedējoši? Aplūkosim sīkāk zobu kroņu veidus, to īpašības un uzstādīšanas metodes.
Kroņu veidi
Mūsu zobārstniecība Rīgā piedāvā pacientiem triju veidu zobu kroņus:
1. Metālkeramikas kroņi
2. Cirkonija kroņi
3. Keramikas kroņi
Katram materiālam piemīt savas unikālas īpašības un īpatnības, taču visiem ir viens mērķis - atjaunot košļāšanas funkciju un estētisku izskatu. Tātad, ar ko atšķiras viens materiāls no otra?
Slīpēšanas pakāpe
Metālkeramika
Metālkeramikas kroņa uzstādīšanai ir noteikts trūkums, proti, gandrīz pilnīga īstā zoba noslīpēšana. Metālkeramika ir viscietākais materiāls, kam nepieciešama dziļa zobu slīpēšana (līdz 2 mm katrā pusē) un nervu noņemšana. Šīs procedūras dēļ zobi laika gaitā kļūst ļoti trausli un pat lūst.
Cirkonijs
Cirkonija zobu kroņiem ir nepieciešama mazāka slīpēšanas pakāpe, un tas novērš vajadzību pēc depulpācijas.
Keramika
Keramikas kroņi ir vissaudzējošākā iespēja, jo zobu slīpēšana šajā gadījumā ir minimāla. Tātad jūs varat saglabāt ne tikai veselu zobu, bet arī tā estētisko izskatu.
Estētika
Metālkeramika
Metālkeramikas kroņiem nav augsta estētikas līmeņa, jo metāla pamatne var spīdēt cauri. Un tas nepiešķirs skaistumu jūsu smaidam.
Cirkonijs
Tā kā cirkonija zobu kroņu sastāvā nav tumšo metālu, estētikas līmenis ir ievērojami augstāks. Cirkonija kroņus var izgatavot arī pievienojot keramiku, kas tos padarīs vēl pievilcīgākus.
Keramika
Keramikas zobu kroņiem ir visaugstākā estētikas pakāpe. Nevienu no iepriekšminētajiem materiāliem pēc izskata nevar salīdzināt ar keramiku. Var teikt, tie ir gandrīz tie paši venīri. Keramikas kroņi ir diezgan plāni, pilnībā pārklāj zobu, kā arī tie ir pēc iespējas tuvāk dabiskai krāsai. Bet atšķirība starp kroņiem un venīriem šajā gadījumā ir saistīta ar zobu jutību, ko izraisa zobu spēcīga ķīmiskā apstrāde venīru uzstādīšanas laikā. Zobi var kļūt ļoti jutīgi, un jutīgums var ilgt no 1 līdz 4 mēnešiem. Ar kroņiem šādu problēmu nav.
Izturība
Metālkeramika
Neraugoties uz to, ka metālkeramika pēdējā laikā ir kļuvusi arvien mazāk populāra agresīvas zobu slīpēšanas dēļ, metālkeramikas kroņu kalpošanas laiks var ilgt no 10 līdz 15 gadiem un vairāk. Tāpēc daži pacienti joprojām dod priekšroku metālkeramikas kroņu uzstādīšanai, kuru cena ir daudz zemāka nekā tālākminēto cena.
Cirkonijs
Ja jums jāizvēlas starp cirkoniju un metālkeramiku, tad cirkonijs uzvarēs izturībā. Cirkonija kroņi šobrīd ir izgatavoti no materiāla ar visaugstāko izturību. Šie kroņi var kalpot līdz 20 gadiem, nezaudējot savas estētiskās īpašības.
Keramika
Neskatoties uz priekšrocībām estētikas jomā, keramikas kroņi nevar lepoties ar īpašu izturību. No keramikas arī nebūs iespējams izgatavot zobu tiltu, jo tas var salūzt. Visbiežāk tie tiek uzstādīti tikai uz priekšējiem zobiem, jo keramika var salūzt, ja to nepareizi kopj. Tos pienācīgi kopjot, keramikas kroņi var kalpot līdz 15 gadiem.
Cik kroņu ir jāuzstāda?
Kroņu skaits ir atkarīgs no jūsu mērķiem.
Lai labotu smaidu, pietiks uzstādīt uz zobiem tikai četrus kroņus, taču ir vērts ņemt vērā, ka šajā gadījumā ir noteikti ierobežojumi. Labojot smaidu, kroņi var mainīt tikai jūsu zobu izskatu, taču palielināt zobu garumu vai platumu nebūs iespējams.
Mēs stingri iesakām neuzstādīt sešus kroņus, tāpēc ka masīvāko sānu zobu dēļ jūsu smaids varētu izskatītos nesamērīgs.
Lai pilnībā rekonstruētu smaidu, jums būs jāuzstāda 8-10 kroņi. Tādā gadījumā ārsts varēs paplašināt zobu sānu robežas, mainīt proporcijas un pat garumu.
Bet, ja jūs nolemjat veikt pilnīgu augšējo un apakšējo zobu rehabilitāciju, tad jums jāuzstāda vairāk nekā 14 kroņi. Tā jūs varēsiet mainīt ne tikai smaida izskatu, bet arī zobu funkcionalitāti, piemēram, zināmā mērā mainīt zobu sakodienu. Tāpat pilnīgas rehabilitācijas gadījumā jūs varat apvienot kroņus ar zobu implantiem vai venīriem.
Reģistrējieties bezmaksas 15 minūšu video konsultācijai (zoom) vai uzdodiet savu jautājumu izmantojot facebook vai arī e-pasts.