Viss, kas jāzinā par cirkonija kroņiem

Daudziem pacientiem, kuri zobārstniecības klīnikā ierodas ar sāpēm, visbiežāk pēc galvenās ārstēšanas, uz bojātiem zobiem jāuzliek zobu kroņi. Un, runājot par materiālu izvēli, daudzi pat nezina, ar ko viņi varētu saskarties uzstādīšanas un darbības laikā. Iepriekš tika aprakstīta informācija par to, kādi ir kroņu veidi un kādas ir to galvenās atšķirības. Šoreiz sīkāk aplūkosim cirkonija kroņus, kas tie ir, kā tiek uzstādīti, remontēti un citi jautājumi.

Saturs: 

 1. Kā veidojas cirkonija kroņi 
  •  Ražošanas iespējas 
  • Cirkonija kroņu krāsas
 2. Kā tiek novietoti cirkonija kroņi?
 3. Cirkonija kroņa noņemšana
 4. Cirkonija kroņa nošķēluma remonts
 5. Kā noteikt cirkonija kronis vai nē
 6. Cik maksā cirkonija kroņi
 7. Kā rūpēties par cirkonija kroņiem
 8. Cirkonija kaitējums
 9. Cirkonija kroņu kalpošanas laiks

Kā veidojas cirkonija kroņi 

Šāda kroņa ražošanai tiek izmantots cirkonija dioksīds. Šis materiāls ir izturīgāks un nodilumizturīgāks nekā keramika, tāpēc pacienti biežāk izvēlas cirkonija kroņus.

Krona uzstādīšanai nepieciešama zoba sagatavošana: noslīpēt nepieciešamo tilpumu saskaņā ar protokolu, skenējiet vai noņemiet atveidojumu no sagatavotā zoba.

Pēc tam zobārsts saņemtos materiālus nosūta uz zobārstniecības laboratoriju, kur, izmantojot 3D modelēšanu, speciālists mākslinieks izveido topošā cirkonija kroņa skici. Pēc tam dati no programmas tiek nosūtīti uz speciālu frēzmašīnu, kur ar urbju palīdzību tiek apstrādāts pats kronis.

Zobārstniecības nolūkos cirkonija dioksīds tiek veidots blokos, kas pēc konsistences atgādina krītu. No šādiem blokiem pēc tam tiek apstrādāts cirkonija zobu kronis vai karkass.

Tā kā cirkonija dioksīda krītainā struktūra ir diezgan trausla, pēc kroņa modeļa izgatavošanas mākslinieks to apstrādā un nosūta uz profesionālām augstas temperatūras krāsnīm, kur notiek saķepināšanas process (saķepināšana un sekojoša materiāla sacietēšana). Pēc tam cirkonija kroņi kļūst cieti, un visas turpmākās korekcijas un zobu formas tiek veiktas manuāli, pielāgojoties pacienta ērtībām.

Ražošanas iespējas

1) Viengabala cirkonija kronis. Nav citu materiālu piejaukuma, tāpēc šī iespēja ir visizturīgākā un stiprākā, taču estētikā tā ir zemāka par keramiku. Faktiski tas ir monolīts zoba formas cirkonijs, kas ir krāsots atbilstoši blakus esošo zobu krāsai.

2) Cirkonijs pārklāts ar keramiku. Izskata ziņā tas ir pievilcīgāks variants, taču arī dārgāks.

Tomēr jebkurš lēmums par materiālu tiek pieņemts, pamatojoties uz ārsta liecību, nevis personisku motīvu vadīts, tāpēc jums ir jākonsultējas ar ārstu un jārod kompromiss, kas palīdzēs ietaupīt naudu, vienlaikus saglabājot visas nepieciešamās prasības.

Cirkonija kroņu krāsas. 

Katram cirkonija bloku ražotājam ir savs krāsu katalogs, tāpēc varat izvēlēties jebkuru toni, kas atbilst jūsu zobiem. Kā arī pēc individuāla pasūtījuma var izgatavot sev vēlamo krāsu.

Cirkonija kroņu izgatavošanas laiks aizņem aptuveni 3-7 dienas.

Kā tiek novietoti cirkonija kroņi? 

No cirkonija dioksīda izgatavoto zobu kroņu fiksācija ir identiska montāžas kroņiem, kas izgatavoti no metālkeramikas.

Kroņu uzstādīšanu veic vietējā anestēzijā (ja nepieciešams) un zobu izolē ar gumijas aizsprosta palīdzību. Bet ne visos gadījumos.

Pēc tam to rūpīgi notīra un attauko, un kroņus dezinficē. Atkarībā no situācijas ārsts kroņu nostiprināšanai izvēlas cementu un, ja nepieciešams, to iededz, lai sacietētu.

Vidēji cirkonija kroņu uzstādīšana aizņem aptuveni 10-30 minūtes. Šādu protēžu neapšaubāma priekšrocība ir tā, ka tās var fiksēt uzreiz ar 2-3-4 kroņu grupu, kas ietaupa daudz laika, turklāt cirkonija gadījumā tas ir arī mazāk traumējošs.

Svarīgs! Ja nepieciešams garš zobu tilts (5-6 zobus garš), tad labāk dot priekšroku metālkeramikas kroņiem no titāna vai hroma-kobalta sakausējuma. Cirkonija dioksīda tilts var nespēt izturēt slodzi bez papildu atbalsta. Tāpēc garus tiltus vislabāk var izgatavot ar titāna sijas atbalstu.

Tajā pašā laikā cirkonija kronis ļoti labi atrodas uz viena implanta un kalpo daudzus gadus.

Tāpat, ja ir interese, varat noskaidrot, vai ir vērts cirkonija kroņus likt uz košļājamajiem vai sānu zobiem.

Cirkonija kroņa noņemšana 

Lai noņemtu cirkonija kroņus bez problēmām būs nepieciešama anestēzija. Pēc tam zobārsts nogriezīs ar urbi un noņems visu kroņu materiālu. Atlikušie zoba audi tiek maksimāli saglabāti.

Izvēlieties zobārstniecības klīniku, kurā ārsts strādā ar mikroskopu. Tam ir priekšrocība, ka ar tā palīdzību speciālists var precīzāk noņemt kroņi, nesabojājot zem tā esošo zobu.

Vērts ņemt vērā arī to, ka cirkonijs ir pietiekami izturīgs, tāpēc šāda kroņa noņemšana ir laikietilpīgs un sarežģītāks process, it īpaši, ja tas ir viens. Šādas manipulācijas izmaksas ir aptuveni 80-100 EUR.

Cirkonija kroņa remonts 

Ja jums ir ciets cirkonija kronis, tad diemžēl nebūs iespējams salabot uz tā nošķēlumu, jo tiks pārkāpta materiāla neatņemamā struktūra. Šajā gadījumā jums būs jāinstalē jauns. Bet šī ir diezgan reta situācija, jo cirkonija kronis uz zoba, kā minēts iepriekš, ir diezgan spēcīgs.

Kas attiecas uz kroni uz cirkonija bāzes (t.i., cirkonija kronis, un keramikas ārējā daļa), tad šeit pieredzējuši ārsti var reanimēt salauzto daļu, pielīmējot kompozītmateriālu pildījumu pēc īpašas tehnikas.

Otrs šāda kroņa labošanas variants ir venīra uzstādīšana pildījuma vietā. Atšķirība slēpjas estētikā un cenā. Kompozītmateriāla pildījuma uzstādīšana izmaksās aptuveni 100 EUR, bet venīra - 600 EUR.

Kā noteikt cirkonija kronis vai nē 

Pēc izskata to nevar izdarīt, būs tikai jāzāģē kronis un tad jāpēta materiāla slāņi. Ja tas ir cirkonija kronis pie smaganām un zoba kroņa ārējā puse ir izgatavota no keramikas, tad to ar mikroskopu var noteikt tikai ārsts.

Ja šie kroņi ir pilnībā izgatavoti no cirkonija, tad pieredzējis zobārsts varēs noteikt materiālu pēc skaņas. Dažreiz lētas laboratorijas pieļauj kļūdu, izmantojot lētākus materiālus, kas var izskatīties pēc plastmasas. Šajā gadījumā to skaņa būs blāvāka.

Bet vispār grūti atšķirt cirkoniju no keramikas, ja kroņus izgatavojis labs meistars.

Cik maksā cirkonija kroņi

Cirkonija kroņu izmaksas var svārstīties no 500 līdz 900-1000 EUR gabalā. Šāds cenu diapazons ir atkarīgs no ārsta pieredzes un procedūras sarežģītības. Tātad, ja estētiskā sastāvdaļa jums ir ārkārtīgi svarīga, tad kroņa izmaksas uz vienu zobu būs lielākas.

Kā rūpēties par cirkonija kroņiem

Tā kā cirkonija bioloģiskā saderība ar cilvēka ķermeni ir diezgan augsta, tad kopšana par to daudz neatšķirsies no standarta zobu kopšanas procedūras. Tas nozīmē, jūs varat turpināt to tīrīšanu ar savu iecienītāko zobu birsti, kā arī diegiem un irigatoriem.

Cirkonija kaitējums

Šobrīd cirkonija kaitīgums nav pierādīts. Veicot pētījumus, zinātnieki ir atklājuši, ka šim materiālam, gluži pretēji, ir ļoti augsta bioloģiskā saderība ar cilvēka ķermeni, kas ir līdzvērtīga titānam.

Turklāt cirkoniju izmanto tajos retos gadījumos, kad ir alerģija pret titānu. Tas nozīmē, no tā pat tiek izgatavoti implanti, tie ir daudz dārgāki, bet tiek izmantoti arī izņēmuma gadījumos. Cirkoniju izmanto arī ceļa un gūžas locītavu protēžu izgatavošanai, kas liecina par tā drošu iedarbību uz cilvēkiem.

Cirkonija kroņu kalpošanas laiks 

Parasti šādi zobu kroņi kalpo praktiski visu mūžu. Reti ir gadījumi, kad kaut kas nogāja greizi ar cirkonija protēzi. Tā kā cirkonijs arī pieder pie metāliem, tad tas uzvedas kā metāls, tikai biosaderība ir lielāka.

Kas attiecas uz maisījumu ar keramiku, šeit tiek samazināts kalpošanas laiks, jo šī iespēja ir trauslāka savu īpašību dēļ, bet var kalpot apmēram 10 gadus, ja to dara profesionāli.  

Svarīgs! Iepriekš minētie noteikumi attiecas tikai uz pašu kroņa dizainu, tas nozīmē, zobam nav garantijas. Ja tie netiek kopti un netīrīti, zobs var viegli sapūt zem kroņa un zem smaganām, un visa konstrukcija tiks sabojāta.

author
ALEKSANDRS MAKAROVS
Zobārsts, ķirurgs, ortopēds
Karantīnas laikā uzņemšana notiek pēc iepriekšējas pierakstīšanas.
Lai pierakstītos, zvaniet
Vai arī aizpildie veidlapu
Saprotami
PALDIES

Jūsu pieteikums ir pieņemts. Mūsu menedžeris drīz sazināsies ar jums!

Svarīgi! Pēc 31. marta mēs plānojam pārskatīt ārstēšanas un operāciju cenas. Lai fiksētu pašreizējās cenas, piesakieties uz konsultāciju jau šodien.

whatsapp
close
close