Anestēzija, sedācija un vispārēja anestēzija. Ko un kad jālieto?
Zobārstniecībā diezgan bieži lieto dažādus pretsāpju līdzekļus, kas palīdz pacientiem vieglāk pārnest procedūras. Un atkarībā no manipulāciju sarežģītības un pacienta klīniskā stāvokļa tiek izvēlēta pretsāpju metode, kas būs visefektīvākā.
Pretsāpju manipulācijas metodes
Kopumā ir 3 galvenās sāpju mazināšanas metodes: anestēzija, sedācija un narkoze.
Zobu anestēzija
Visizplatītākais veids, kā izvairīties no sāpēm, ārstējot zobus, ir anestēzijas lietošana. Anestēzija ir neliela manipulācija, kad caur smaganu nervu apvidū tiek ievadīta viela, ko sauc par artikaīnu, izmantojot īpašu šļirci. Tas uz īsu laiku atslēdz nervu galus un bloķē sāpju signālu piegādi smadzenēm. Anestēzijas efekts ilgst apmēram 1-2 stundas, lielākās devās darbību var pagarināt līdz 5-6 stundām.
Anestēzija ir piemērota visu veidu manipulācijām un ir nepieciešama gan nelielu, gan lielu ķirurģisku iejaukšanos gadījumos.
Sedācija
Ja jūs paniski baidāties no zobārstiem, jums ir paaugstināts asinsspiediens un jūs baidāties doties ārstēt zobus, tad šajā gadījumā labāk ir lietot sedāciju. Sedācija tas ir veids, kā “apklusināt” apziņu, ievedot cilvēku miegainības stāvoklī. Īpaši anestēzijas līdzekļi, ko lieto sedācijā, bloķē noteiktas smadzeņu daļas, kas ir atbildīgas par paaugstinātu trauksmi un bailēm. It kā pacients atrodas hipnozes laikā, kura laikā viņš neko nejūt, bet labi apzinās visu, kas ar viņu notiek.
Sedācijas veidi
Kopumā ir 3 sedācijas veidi: perorāls, inhalācijas un intravenozs.
Perorāls veids. Apmēram stundu pirms galvenās sedācijas (intravenozas vai inhalācijas) pacientam tiek nozīmēta zāļu tablete (dormicum). Šis paņēmiens ļauj jums atvieglot turpmāku anestēzijas līdzekļa ievadīšanu ķermenī. Bet perorālo sedāciju izmanto ne visos gadījumos.
Inhalācijas veids (jautrības gāze). Šīs sedācijas laikā pacientam uzliek skābekļa masku, kurā tiek ievadīts slāpekļa oksīds (jautrības gāze). Šī procedūra ir nekaitīga ķermenim, taču tā palīdz atbrīvoties gan no bailēm, gan no sāpēm. Bieži vien šo metodi izmanto, ārstējot zobus bērniem.
Intravenozs veids. Atšķirībā no inhalācijas intravenozu sedāciju lieto pieaugušo pacientu ārstēšanā. Nomierinošs līdzeklis tiek ievadīts tieši vēnā, no kurienes caur asinsriti tas nonāk smadzenēs, veicinot pilnīgu un tūlītēju ķermeņa atslābināšanos.
SVARĪGI! Pirms sedācijas obligāti jāveic arī anestēzija, lai pilnībā izslēgtu sāpes.
Vispārējā narkoze
Zobu ārstēšana vispārējā narkozē nozīmē pacienta pilnīgu „ atslēgšanos”. Ar narkozi operācijas laikā tiek nomāktas gandrīz visas cilvēka funkcijas. Pacients neko neatceras un nejūt sāpes, bet pēc narkozes būs vajadzīgs vēl kāds laiks, lai atgūtos.
Zobārstniecība vispārējā narkozē tiek veikta medikamentozi un ārsta-anesteziologa uzraudzībā. Viņš veic injekciju, pēc kuras pacients nonāk dziļā miegā. Pēc tam pacienta mutē (vai degunā) ievieto cauruli, lai nodrošinātu gaisa padevi, un ievieto vates tamponu, lai ūdens netiktu plaušās.
Zobu ārstēšanu narkozes laikā veic speciāli aprīkotā operāciju zālē, kur jāatrodas defibrilatoram, kardiomonitoram, spiediena mērīšanas ierīcei, pulsa oksimetram un plaušu ventilatoram. Visus šo ierīču indikatorus uzrauga anesteziologs, lai varētu savlaicīgi iejaukties, ja kaut kas noies greizi.
Vispārējās narkozes priekšrocība ir tā, ka var ievērojami samazināt operācijas laiku. Piemēram, ja anestēzijas laikā ārstam būtu vajadzīgas 4-6 stundas operācijai, tad ar vispārēju narkozi šo laiku var samazināt līdz 1,5-2 stundām.
Svarīgi! Lai izvairītos no traģiskām sekām (tās notiek ļoti reti, bet tomēr notiek), ir nepieciešams pēc iespējas precīzāk sniegt visu informāciju anesteziologam. Ar ko jūs slimojat, uz ko jums ir alerģija, vai ir sūdzības utt. Anesteziologam jāzina, kuras zāles viņš var lietot ārkārtas situācijā. Tāpēc uztveriet to ar visu atbildību un nopietnību.
Reģistrējieties bezmaksas 15 minūšu video konsultācijai (zoom) vai uzdodiet savu jautājumu izmantojot facebook vai arī e-pasts.