Zobu kariess: tā veidi, simptomi un ārstēšana

Gandrīz katrs cilvēks savā dzīvē ir saskāries ar tādu problēmu kā zobu kariess. Bet tikai nedaudzi zina tā rašanās cēloņus, kā arī preventīvos pasākumus. Tāpēc noskaidrosim, kā zobu kariess rodas, kā to atpazīt un ārstēt.

Zoba struktūra sastāv no trim līmeņiem:

  • Emalja (veic aizsargfunkciju)
  • Dentīns (baro zobu)
  • Cements (zobu saknes, kas atbalsta zobu kaulaudos)

Kariess ir problēma, kas visbiežāk ietekmē divus līmeņus: emalju un dentīnu. Bet, ja jūs atliksiet ārstēšanas procesu, tad kariess var sasniegt zobu nervu, kas vēlāk novedīs pie tā noņemšanas.

кариес зубов лечение

Kāpēc ir svarīgi saglabāt zobu dzīvu?

Nav ieteicams noņemt zoba nervu, jo tas atbild par zoba veselību un izturību, lai jūs varētu droši ēst iecienīto ēdienu, neuztraucoties, ka zobs salūzīs. Zoba nervs ir kā koka saknes, kas augam piešķir spēku un enerģiju. Sagraut spēcīgu, veselu koku ir gandrīz neiespējami, bet, ja saknes pārstāj to barot, tas kļūs sauss un trausls, un to būs diezgan viegli salauzt. Tas pats notiek ar zobu. Ja nervs tiek noņemts, zobs vairs nesaņem uzturvielas, mikroelementus un hidratāciju, kā rezultātā tas kļūst trausls.

Kādas ir zobu virsmas un kur visbiežāk rodas kariess?

Pēc formas zobi atgādina kubu, un tiem ir sešas virsmas: košļājamā, aizmugures un priekšējā, kā arī divas sānu virsmas pie vaiga un aukslējas. Sestā virsma ir zoba sakne, kas iesniedzas smaganās. Kariess var veidoties uz jebkuras virsmas, izņemot to, kas tur zobu. Visbiežāk kariess rodas zobu košļājamā pusē, kā arī zoba aizmugurējā un iekšējā virsmā, jo zobu starpas ir grūti sasniedzama vieta, un tās ideāli iztīrīt nav tik vienkārši. Šim nolūkam ir nepieciešams izmantot zobu diegu, īpašas birstītes vai irigatoru.

Kā veidojas kariess?

Visbiežākais zobu kariesa iemesls pieaugušajiem un bērniem ir nepietiekami rūpīga mutes dobuma higiēna. Kad mēs ēdam, diezgan bieži zobu starpās, kā arī zoba košļājamā (augšējā) daļā paliek nelielas ēdiena atliekas, kuras ir grūti noņemt. Tieši šajos atlikumos pēc dažām stundām sākas tā sauktais pūšanas un mikrobu veidošanās process, kas sāk iznīcināt zobu emalju. Tas viss notiek pakāpeniski, un, kad mikrobi iznīcina nelielu zobu emaljas laukumu, tie sāk iekļūt zoba iekšpusē, ietekmējot dentīnu. Bīstams ir arī piena zobu kariess, jo tajos ir mazāk mikroelementu un dentīna, turklāt piena zobu nervi ir tuvāk nekā pieauguša cilvēka pastāvīgajos zobos, un, iznīcinot emalju, pūšana var ātri sasniegt zobu nervus. Tad, ja neveicat pasākumus, lai ārstētu zobu kariesu, tas var aiziet dziļāk zobā, izraisot nerva iekaisumu, kas vēlāk noved pie iekaisuma procesa uz kaula, un rezultātā - abscess un zobu ekstrakcija.

kariesa posmi

Kā atpazīt zobu kariesu?

Dažreiz kariesu var sajaukt ar plankumiem uz zobiem. Tie var rasties nepietiekama uztura, ūdens ar augstu fluora saturu, smēķēšanas un citu sliktu ieradumu dēļ. Lai pārliecinātos, ka jums ir kariess, nevis pigmentācija, jums ir jāierodas uz konsultāciju pie zobārsta, kur ārsts rūpīgi pārbaudīs jūsu zobus un pastāstīs par problēmām, ja tādas ir.

Parastam cilvēkam ir diezgan grūti pamanīt kariesu agrīnā stadijā. Pirmā pazīme, kas palīdz atpazīt šīs slimības attīstību, var būt zoba izskats. Veseliem zobiem piemīt spīdums, bet, ja tos sāk skart kariess, tie kļūst blāvi. Tas nozīmē, ka mikrobi ir sākuši aktīvi iznīcināt zobu emalju, un ir pienācis laiks konsultēties ar zobārstu.

Kad mikrobi iekļūst dentīnā (zoba iekšpusē), tad uz zobiem sāk parādīties mazi brūni plankumi. Ja jums ir dziļš kariess, plankumi var būt pat melni. Zobu kariesa laikā zobi kļūst jutīgāki pret karstu, aukstu un saldu. Taču ne visiem cilvēkiem ir paaugstināta jutība. Tāpēc, pamanot pirmās kariesa veidošanās pazīmes, steidzami jāgriežas pie zobārsta, līdz kariess nav attīstījies tiktāl, ka ir sasniedzis zoba nervu.

Zobu kariesa ārstēšana un diagnostika

Diagnosticējot kariesu, zobārstam jāveic rentgena uzņēmums, lai apstiprinātu diagnozi un uzzinātu, cik dziļš ir kariess. Ja kariess nav sasniedzis nervu, tad ir jāsāk ārstēšana, bet, ja tas nonācis pārāk tuvu zoba nervam, tad nervs, visticamāk, būs jānoņem.

диагностика кариеса

Kā ārstēt zobu kariesu?

Pēc diagnozes noteikšanas ārsts, izmantojot īpašu instrumentu un anestēziju, sāk noņemt tos zobu slāņus, kurus skāris kariess. Pēc tam zobārsts Rīgā notīra un dezinficē zobu un ievieto kalcija blīvi (ja kariess ir dziļš). Tiklīdz zobs ir nožuvis, notiek jauna vesela zoba plombēšanas un veidošanas stadija. Vidēji viena zoba apstrāde ilgst apmēram stundu.

Jūs varat uzzināt cenas zobu plombām uz katras virsmas sadaļā “Cenas”.

Reģistrējieties bezmaksas 15 minūšu video konsultācijai (zoom) vai uzdodiet savu jautājumu izmantojot facebook vai arī e-pasts.

author
ALEKSANDRS MAKAROVS
Zobārsts, ķirurgs, ortopēds
Karantīnas laikā uzņemšana notiek pēc iepriekšējas pierakstīšanas.
Lai pierakstītos, zvaniet
Vai arī aizpildie veidlapu
Saprotami
PALDIES

Jūsu pieteikums ir pieņemts. Mūsu menedžeris drīz sazināsies ar jums!

Svarīgi! Pēc 30.11.2024 mēs plānojam pārskatīt ārstēšanas un operāciju cenas. Lai fiksētu pašreizējās cenas, piesakieties uz konsultāciju jau šodien.

whatsapp
close
close