Kādus kroņus labāk uzstādīt uz košļājamajiem un sānu zobiem
Kroņus košļājamajiem zobiem faktiski ir visvieglāk izvelēties, jo vissvarīgākais faktors, kam tiem ir jāatbilst, ir uzticamība un izturība. Aizmugurējie zobi ir atbildīgi par košļājamo spēju, tāpēc tie ir vismasīvākie un stiprākie, kas ļauj tiem tikt galā ar lielu slodzi. Sānu zobi, kā arī košļājamie, ir atbalstošie zobi, un tie arī piedalās košļāšanā un palīdz saglabāt sakodienu, aizsargājot žokļa locītavu. Tā kā šo zobu funkcijas ir līdzīgas, tad prasības kroņiem arī būs līdzīgas.
Nesen mēs izskatījām tēmu par kroņu uzstādīšanu uz priekšējiem zobiem, par to varat lasīt šeit.
Un tagad mēs apsvērsim, kādus kroņus ir labāk uzstādīt uz košļājamajiem un sānu zobiem.
Kroņi košļājamajiem un sānu zobiem
Cietie metāla vainagi (lietie)
Metāla kroņiem, kas izgatavoti no hroma kobalta, ir sudraba krāsa, kas padara tos nepievilcīgus, taču no funkcionālās puses tie ir ļoti labi. Šādiem zobu kroņiem ir ilgs kalpošanas laiks un tie ir nepretenciozi aprūpē. Bet pastāv alerģijas risks pret šo materiālu, kas radīs diskomfortu un kairinājumu mutes dobuma gļotādām. Bet šie ir diezgan reti gadījumi.
Metālkeramikas kroņi
Arī uz košļājamajiem un sānu zobiem var uzstādīt kroņus, kas izgatavoti no metālkeramikas. Bet tiem būs savi trūkumi, proti, ir nepieciešams noslīpēt diezgan liels zoba apjoms, kas var izraisīt nerva atvēršanu un turpmāku kanālu ārstēšanu. Bet attiecībā uz kroņa izturību, funkcionalitāti un estētiku metālkeramika ir pieņemama opcija.
Cirkonija kroņi
Cirkonija zobu kroņus var uzstādīt arī uz sānu un aizmugurējiem zobiem. Tikai atšķirībā no priekšējiem, cirkonija kroņi aizmugurējiem un košļājamiem zobiem var būt izgatavoti no tīra cirkonija bez keramikas slāņa. Cietie cirkonija kroņi ir izturīgāki, tāpēc smagas slodzes gadījumā tie saplīsīs.
Stikla keramikas kroņi E-max
Ļoti bieži ar minimāli invazīvām darbībām uz sanu un košļājamiem zobiem ir iespējams uzstādīt arī no litija disilikāta izgatavotus kroņus, kas pazīstami arī kā E-max kroņi, bet tikai tad, ja apstākļi to atļauj. Šādiem stikla keramikas kroņiem ir augstie estētiskie rādītāji un laba izturība.
Zelta kroņi
Ja estētiskā puse jums nav tik svarīga, tad varat uzstādīt zelta kroņus, jo tie ir labākais veids, kā saglabāt zobu veselību bioloģiskā ziņā.
Vairāk par zobu kroņu veidiem un to atšķirību - lasiet rakstā "Kronu veidi un to atšķirības".
Totāla kroņu uzstādīšana uz apakšējiem un augšējiem zobiem
Ja pacientam ir jāuzstāda kroņi gan uz apakšējiem, gan augšējiem zobiem, tad nav ieteicama viena veida zobu kroņu uzstādīšana. Tie paši materiāli, kuru stiprība pārsniedz emalju, var sabojāt žokļa locītavu, jo slodze uz žokļa muskuļiem būs vairākas reizes lielāka. Tad laika gaitā sāk parādīties nepatīkamas sajūtas un sāpes ne tikai ēdot, bet pat, atverot muti.
Tāpēc uz viena žokļa ir jāuzstāda kroņi uz zobiem no cietāka materiāla, bet uz otra — no mīkstāka materiāla. Tad šādi produkti kalpos ilgāk, kroņu saplīsuma risks samazināsies, un slodze uz locītavu būs mazāka, un viss būs līdzsvarā.
Reģistrējieties bezmaksas 15 minūšu video konsultācijai (zoom) vai uzdodiet savu jautājumu izmantojot facebook vai arī e-pasts.