Lauzts zobs: ko darīt?

сломанный зубLauzts zobs ir diezgan bieža parādība, ar kuru saskaras gandrīz visi. Zobu gabals var nokrist ēdienreizes laikā, traumu rezultātā (piemēram, aktīvā sporta laikā vai negadījumos) un pat zobu kariesa dēļ. Arī neprofesionāla ārstēšana (piemēram, nepareizi izvēlēts tapas izmērs) un palielināta košļājamā slodze uz zobiem var izraisīt zoba salūzumu, kas var rasties nepareiza zobu sakodiena vai blakus esošo zobu neesamības dēļ.

Papildus sāpēm un diskomfortam sašķeltais zobs var negatīvi ietekmēt estētiku, īpaši, ja ir salauzts priekšējais zobs. Dažos gadījumos bojātais zobs var šūpoties vai smaganas var asiņot, kas būs tieša pazīme, ka jums ir jāgriežas stomatoloģijā pie zobārsta.

Ko darīt, ja salauzās zobs

Ja jūtat, ka ir nolauzts zoba gabals, vai dzirdējāt nepatīkamu skaņu, tad vispirms jums būs jānoskaidro situācijas kritiskums un sabrukuma smagums.

Ja pēc lūzuma sākās asiņošana, nosmērējiet šo vietu ar marles gabalu un izskalojiet muti ar sālsūdeni. Akūtu sāpju gadījumā - lietojiet anestēzijas līdzekli un pagatavojiet aukstu kompresi.

Ja jums ir pat mazākās aizdomas par zoba lūzumu, nekavējoties sazinieties ar zobārstu klīnikā.

Pēc iespējas ātrāk vajadzētu atjaunot salauzto zobu, pretējā gadījumā tas var izraisīt nepatīkamas sekas, par kurām mēs runāsim tālāk.

Kā notiek zobu atjaunošana?

Kā minēts iepriekš, zobu atjaunošana ietver sevī vizīti pie ārsta, kurā zobārsts noteiks traumas raksturu un apjomu. Pēc tam speciālistam būs arī jānoskaidro, vai zobs ir miris vai dzīvs, vai jūs zobu esat ārstējis jau iepriekš, un, balstoties uz visu informāciju, tiks pieņemts lēmums, ar kuras metodes palīdzību un kā atjaunot zobus.

Zobu lūzuma kritiskuma pakāpes

Ja mēs klasificēsim zobu sašķelšanos, tad mēs varam atšķirt 3 kritiskuma pakāpes:

  1. Sašķelšanas emaljas robežās. Ja ir nolauzts mazs zobu gabals vai ir izveidojusies plaisa virsmā, tad šo problēmu var viegli atrisināt, aizplombējot to. Arī pēc pacienta pieprasījuma zobu atjaunošanai var izmantot kroni, luminīru vai venīres.
  2. Zobs salauzās līdz nervam. Šeit ir nepieciešams nofotografēt un noteikt pulpīta risku un to, vai kanāli ir jāaizpilda. Pēc tam, izmantojot zobu kroni, tiks atjaunots salauzts zobs. Jūs varat uzzināt vairāk par zobu kroņu veidiem rakstā “Zobu kroņu veidi”. Ja zoba sienas ir daļēji saglabājušās, tad ārsts varēs veikt zobu pagarināšanu ar foto polimēra materiāliem.
  3. Zobs salauzās līdz saknēm (smaganām). Šajā gadījumā būs jāizrauj salauzts zobs un tā vietā jāuzstāda zobu implants. Bet, ja situācija nav pārāk kritiska, tad varbūt zobu var saglabāt, uzstādot uz zoba kronis.

Dažās situācijās, kad ievainots zobs ir ļoti pamanāms un tas kaitē jūsu smaida estētikai, labākais risinājums būs mākslinieciska zobu atjaunošana.

реставрация зубов

Kādi riski var rasties pēc zoba lūzuma, ja jūs negriežaties pie ārsta?

Ir vērts atcerēties, ka, ja zobs tiek salauzts, tad visa košļājamā slodze, kas uz tā atradās, nonāks pie kaimiņu zobiem, un tie sāks ātrāk nolietoties, ātrāk bojāties un pat saplīst.

Turklāt, ja nekas netiek darīts, zoba sakne var kļūt iekaisusi, parādīsies puve, kas var izplatīt infekciju visā ķermenī caur asinsvadiem. Tā rezultātā visvairāk cietīs jūsu sirds, jo mikrobi sāks apmesties vārstos, un pēc dažiem gadiem jums var attīstīties endokardīts. Tā kā visi šie procesi notiek ķermeņa iekšienē, jūs, iespējams, nepamanīsiet nopietnas izmaiņas. Bet gadu perspektīvā tas ievērojami ietekmēs jūsu un jūsu sirds veselību.

author
ALEKSANDRS MAKAROVS
Zobārsts, ķirurgs, ortopēds
Karantīnas laikā uzņemšana notiek pēc iepriekšējas pierakstīšanas.
Lai pierakstītos, zvaniet
Vai arī aizpildie veidlapu
Saprotami
PALDIES

Jūsu pieteikums ir pieņemts. Mūsu menedžeris drīz sazināsies ar jums!

Svarīgi! Pēc 31. marta mēs plānojam pārskatīt ārstēšanas un operāciju cenas. Lai fiksētu pašreizējās cenas, piesakieties uz konsultāciju jau šodien.

whatsapp
close
close