Kādas zobu protēzes ir: protēžu veidi
Tāpat kā daudzi zobārstniecības pakalpojumi, zobu protezēšana ir tēma, kas rada daudz jautājumu un pārpratumus. Bieži vien daudzi cilvēki nezina, kuras protēzes ir labāk uzstādīt un kā tās atšķiras viena no otras. Sakārtosim secībā, kāda veida zobu protēzes ir, kādas ir to pazīmes un kuras zobu protēzes ir labāk uzstādīt.
Kas ir zobu protezēšana?
Zobu protezēšana ir manipulācija, kas ļauj ar stomatoloģiskas konstrukcijas (protēzēm) palīdzību atjaunot zaudētos zobus. Vienkārši sakot, tie ir mākslīgie zobi.
Protēzes iedala divās kategorijās: izņemamās un neizņemamās. Un ir arī cita grupa — daļēji izņemama protēze vai kombinēta protēze. Tas ietver gan izņemamas protēzes elementus, gan neizņemamus.
Daļēju izņemamu zobu protēzi izmanto, ja tiek zaudēta ievērojama zobu daļa, tāpēc fiziski nav iespējams uzstādīt neizņemamu zobu protēzi (zobu tiltu): atbalsta zobu neesamība zaudēšanas vietā, uz kuras var novietot zobu tiltu, neļauj kaulaudi (to tilpums un kvalitāte) vai arī finanšu komponente var ietekmēt, jo kombinētās zobu protēzes izmaksas būs lētākas nekā neizņemamās.
Izņemamās zobu protēzes: veidi
Mūsdienas pastāv vairāki izņemamo protēžu veidi:
- totālā plāksne (pilnīga zobu protezēšana);
- Parciālā protēze;
- Bugeļa protēze.
Totālā plāksne ir piemērota jums, ja esat pilnībā pazaudējis visu zobu rindu. Tā sastāv no pamatnes (var būt izgatavota no neilona, plastmasas vai metālplastmasas), kā arī mākslīgiem zobiem, kas atrodas uz tās.
Šāda protēze tiek fiksēta piesūcināšanas veidā. Tā pilnībā atkārto smaganu reljefu, tāpēc var teikt, ka izņemamā zobu protēze pie tām pielīp. Pēc laika, kad fiksācija sāk vājināties, var būt nepieciešams zobu protēžu fiksēšanas krēms.
Parciālā protēze ir paredzēta tiem, kam joprojām ir daļa zobu. Tai ir metāla spailes (āķi), kas balstās uz saviem zobiem.
Bugeļa zobu protēze, iespējams, ir viena no ērtākajām, ja runa ir par izņemamām protēzēm. Bugeļa zobu protēzei ir divas protēzes daļas, kuras savstarpēji savieno plāns metāla loks, kas cieši pieguļ gļotādai. Bugeļa zobu protēzes ir ļoti ērtas ikdienas valkāšanā, neskatoties uz to, ka tās izskatās diezgan masīvas, tās aizņem daudz mazāk vietas.
Neizņemamās zobu protēzes: veidi
Neizņemamāi zobu protezēšanai arī ir vairāku veidu protēzes:
- tilti;
- zobu kroņi;
- protezēšana uz implantiem.
Zobu tiltu bieži izmanto, ja pacientam nav viena vai vairākus zobus pēc kārtas, bet šīm “spraugām” vajadzētu būt starp diviem balstošiem zobiem. Tādējādi tiek slīpēti blakus esošie zobi un izveidota neliela tilts veida protēze (3-4 zobi), kas pēc tam tiek uzlikta virs zobiem, apgriezta ap malām un nostiprināta.
Kronīši uz zobiem arī pieder neizņemamai protēžu kategorijai. Plašāk par zobu kroņu veidiem un to atšķirībām varat lasīt šajā rakstā.
Zobu protēzes uz implantiem ir drošāki un izskatās dabiski. Zobu zaudējumu gadījumā varat uzstādīt vienu zobu implantu vai arī zobu tiltu ar atbalstu uz implantiem, ja, piemēram, jums nav divu vai trīs pēdējo zobu.
Daļēji izņemamās zobu protēzes (kombinētas)
Dažos gadījumos, piemēram, ja nav sānu zobu un ir priekšējie zobi, varat ievietot parciālo protēzi, bet padarīt to daļēji neizņemamu. Tas notiek šādi: blakus zobi tiek noslīpēti un uzlikts tilts, tie savieno atlikušos zobus cietā struktūrā, kurai ir papildu speciāli stiprinājumi — attačmenti. Sakarā ar to uz izņemamas protēzes nav āķu, un estētiskais izskats kļūst labāks.
Arī šo dizainu var uzlabot ar diviem implantiem un nevis veidot tiltu, bet pievienot vēl 2 balstus. Tad protēze nenogriezīsies zobu aizmugurē, nekustēsies un nešūposies. Uzlabo stabilizāciju, savienošanu un noturēšanu.
Reģistrējieties bezmaksas 15 minūšu videokonsultācijai (zoom) vai uzdodiet savu jautājumu caur facebook vai vēstulē.