Kāpēc zobi kļūst melni
Ja pamanāt uz zobiem melnu aplikumu, nebaidieties un nekrītiet panikā. Ir diezgan viegli atgriezt skaistu un sniegbaltu smaidu, ja zināt, kāpēc emalja uz jūsu zobiem kļūst tumšāka un kāds varētu būt iemesls jūsu gadījumā. Daudzos aspektos zobu veselība nav atkarīga no iedzimtības, bet gan no ārējiem faktoriem, aprūpes un jūsu dzīvesveida. Šeit mēs sīkāk aplūkosim galvenos iemeslus, kāpēc zobi kļūst melni un kā tos izārstēt.
Kāpēc zobi kļūst tumšāki: iemesli
Pirmkārt, zobi jāsadala 2 kategorijās: dzīvie (ir nervi) un nedzīvie (nervi tiek noņemti), un, pamatojoties uz to, tiks veikti turpmāki pasākumi.
Dzīvo zobu aptumšošanas iemesli:
- Slikta higiēna. Nepietiekami rūpīga zobu tīrīšana vai tās sistemātiska neesamība var izraisīt plāksnes uzkrāšanos, kas laika gaitā iegūs arvien tumšāku nokrāsu, kas ietekmēs arī jūsu zobu baltumu.
- Smēķēšana. Nav noslēpums, ka smēķēšana noved pie ne tikai dzeltenuma, bet arī kļūst par iemeslu, kāpēc zobi kļūst melni. To izraisa darva tabakā, apmetoties uz zobiem, tas zobiem piešķir tumšu nokrāsu. Zobu pasta šajā gadījumā būs maz efektīva un dažreiz pat bezspēcīga, un tikai profesionāla zobu tīrīšana palīdzēs, piemēram, apstrādājot ar sodu zem spiediena (AirFlow).
- Produkti ar krāsvielām. Ja jūs bieži dzerat tēju, kafiju, sarkanvīnu, sulas un ēdat arī dažādas ogas, melno šokolādi, tad to krāsojošās mikrodaļiņas var iestrādāties zobu emaljā, un pēc kāda laika jūs varat pamanīt, ka zobi ir kļuvuši tumšāki. No šiem produktiem atteikties nemaz nav nepieciešams, pietiek ar to, ka tos nelietojat ļaunprātīgi un pēc katras lietošanas tīriet zobus. Profilaksei ieteicams arī 1-2 reizes nedēļā lietot abrazīvu zobu pastu.
- Zobu bojāšanās un saldumu lietošana. Bieži ēdot saldumus, agrāk vai vēlāk jūs sastopaties ar kariesu, kas novedīs pie zobu emaljas demineralizācijas un melnu plankumu parādīšanās uz zoba virsmas. Vairāk par to varat lasīt rakstā "Zobu kariess: veidi, simptomi, ārstēšana".
- Zobu ievainojums. Ja jūs kādreiz esat nonācis situācijā, kas izraisīja traumas sejas un žokļu zonā, tad nebūs pārsteigums, ja jums attīstīsies melni zobi. Šīs parādības cēlonis var būt tas, ka neirovaskulārā saišķa bojājuma dēļ hemoglobīns nokļūst zoba iekšpusē, un jūs varat novērot, kā zobs no iekšpuses kļūst melns. Un audu noārdīšanās novedīs pie vēl tumšākas nokrāsas veidošanās, tāpēc, lai zobus izārstētu, jums nekavējoties būs jāapmeklē zobārsts.
- Slikts dzeramais ūdens. Lai cik dīvaini tas izklausītos, ūdens ar augstu fluora saturu var izraisīt tādas slimības kā fluoroze, kas sabojā zobu emalju. Rezultātā tie kļūst brūni un pēc tam iegūst melnu nokrāsu. Diemžēl zobu balināšana nepalīdzēs, un jums būs jāizmanto tikai ortopēdiska ārstēšana, uzstādot zobus kroņus.
- Metāla plombas. Ja jums ir vara amalgamas plombas, laika gaitā tie var kļūt tumšāki. Šie pildījumi ir pietiekami spēcīgi, tāpēc tos īpaši mīl Izraēlā un ASV, taču, ja estētiskā sastāvdaļa jums ir svarīga, tad labāk tos aizstāt ar vairāk bioloģiski savietojamiem un balstītiem uz citu materiālu.
- Radiācija vai ķīmijterapija. Šāda ietekme izraisa nopietnas izmaiņas organismā, kas var arī kaitēt zobiem un to stāvoklim.
- Vecums. Jo vecāki mēs kļūstam, jo vairāk emaljas slānis uz zobiem kļūst plānāks, kas arī noved pie zobu aptumšošanas.
Ja mēs runājam par atmirušiem zobiem, tad tumšuma cēlonis ir vielmaiņas trūkums, šķidruma cirkulācija zoba iekšienē un zobu kanālu aizsērēšana. Tā kā nav nerva, kas barotu zobu ar svarīgiem mikroelementiem, tas kļūst tumšāks daudz ātrāk, un laika gaitā tas pat var iegūt melnu un pelēku nokrāsu. Turklāt no tā netiek izskaloti pigmenti, kas notraipa zobu, un vienīgais veids, kā no tā visa izvairīties, ir kro uzlikšana.
Metodes melnu zobu ārstēšanai
Tiklīdz pamanāt, ka zobi ir sākuši aptumšoties, labāk nekavējoties sazināties ar speciālistu, jo problēma var būt ne tikai estētiska, bet tas arī varētu būt “signāls” par nopietnam slimībām.
- Profesionāla zobu higiēna. Ja nepareizas aprūpes dēļ uz zobiem ir melnas svītras vai traipi, tad parasti šādos gadījumos tiek noteikta profesionāla zobu tīrīšana.
- Balināšana. Ja iemesls ir jūsu uzturs, proti, pārtikas produktu klātbūtne ar pārtikas krāsvielām, tad šeit papildus tīrīšanai ir ieteicams arī zobu balināšana. Uzziniet vairāk par balināšanu.
- Sanācija un profilakse. Šī metode ir piemērota, ja zobi ir nomelnējuši kariesa dēļ vai ja zobi jau ir miruši. Pirmkārt, pirms zobu balināšanas jums tie jādziedē un jānostiprina, un pēc tam jāveic turpmākas darbības, lai balinātu zobus.
Atcerieties! Regulāri apmeklējiet zobārstu, veiciet kvalitatīvu mutes dobuma higiēnu un nenovediet to galējā stāvoklī, pretējā gadījumā zobi būs nevis jābalina, bet jānoņem. Un tas, savukārt, ir nevajadzīgs moments, no kura var izvairīties.