Kāpēc implanti nesakņojas un ir vaļīgie: faq par implantiem
Zobu implantācija ir diezgan sarežģīts un rūpīgs process, kas prasa augstu precizitāti un atbildību gan no ārsta, gan pacienta puses. Sakarā ar augsto invazivitāti cilvēka ķermenī, var rasties problēmas ar zobu implantiem, kā arī virkne citu problēmu. Apskatīsim populārākos.
Kāpēc implants ir vaļīgs?
Ir vairāki iemesli, kāpēc zobu implants var palikt vaļīgs. Un pirmā lieta, kas jāņem vērā, ir laika periods, pēc kura jūs sajutāt struktūras mobilitāti.
1. Implants šūpojas tūlīt pēc implantācijas
Ja pēc operācijas jūs jūtaties, ka implants šūpojas, tas vēl nav iemesls uztraukumam. Šī sajūta var rasties tāpēc, ka kauls pēc implantācijas joprojām ir diezgan vājš un mīksts, tāpēc jums nedaudz jāgaida, līdz tas kļūst stiprāks. Arī implants var svārstīties sakarā ar to, ka ārsts izveidoja pārāk lielu caurumu kaulā, bet laika gaitā tas samazināsies.
2. Implants šūpojas pēc dažām nedēļām / mēnešiem
Ja šūpošanās turpinās vairākas nedēļas, visticamāk, tā ir implanta atgrūšanas pazīme vai kaula vietā kāda iemesla dēļ ir izveidojušies mīkstie audi (smaganas). Šādu situāciju var izraisīt pacienta normu neievērošana, lai mazinātu riskus, proti, pēc implantācijas jūs nevarat smēķēt, lietot alkoholu, kā arī sportot un iet uz saunām. Jebkurā gadījumā jums būs jākonsultējas ar ārstu, kur viņš jau varēs noteikt, kāds ir iemesls un kādiem jābūt nākamajiem soļiem: nogaidīt šo periodu vai nomainīt implantu.
3. Implants šūpojas pēc gada vai ilgāka laika pēc uzstādīšanas
Šeit ir svarīgi noteikt, kas tieši kustas: tikai zobu kronis vai viss komplekss (kronis + implants).
Pirmajā gadījumā, tā kā kronis ir atskrūvējies no skrūves, tas var radīt nelielu pretreakciju, un jūs varat justies šūpošanos. Risinājums ir kroņa pieskrūvēšana. Tajā nav nekā briesmīga, un tas neaizņems ilgu laiku.
Kāpēc zobu implants nesakņojas?
Ja implants nesakņojas, tas var būt saistīts ar vairākiem aspektiem. Dažus no tiem var kontrolēt, citus, diemžēl, nē.
Kontrolētie cēloņi, kāpēc implants nesakņojās, ietver gadījumus, kas ir atkarīgi no ārsta vai pacienta.
Ārstam-implantologam vissvarīgākā lieta ir zināšanu bāze un prasmes:
- plānošana un diagnostika, cilvēka ķermeņa pārbaude;
- pareiza zobu implanta izvēle;
- inscenēšana un protezēšana saskaņā ar protokolu;
- stingra aseptikas ievērošana (sterilitāte);
- pareiza urbšanas tehnika.
Pēc veiksmīgas implantu uzstādīšanas atbildība gulstas uz pacienta pleciem. Kā jau minēts iepriekš, pēc implantācijas ieteicams atturēties no:
- smēķēšana, jo tas samazina kaula uzturu ar nepieciešamajiem mikroelementiem;
- alkohola lietošana;
- aktīvs sports un fiziskās aktivitātes, jo paātrinātas asinsrites dēļ, palielinās spiediens asinsvados, un tāpēc implants var izkrist;
- saunas, vannas un citas spa procedūras kaulu audu pārkaršanas dēļ.
Lai saprastu, vai implants ir iesakņojies vai nē, tas aizņem apmēram 2-4 nedēļas. Ja pēc mēneša jums nav sūdzību, tad ar jums viss ir kārtībā.
Turklāt ir svarīgi viņu netraucēt vismaz sešus mēnešus, lai nejauši netiktu salauzts implants vai vājināti kaulu audi ap to.
Nepārvaramas varas (nekontrolējami) apstākļi nav tieši atkarīgi no ārsta vai pacienta. Šie faktori var rasties nekurienē un nodarīt nopietnu kaitējumu jūsu veselībai un tieši ietekmēt implanta izdzīvošanas līmeni.
Ar ko lēts implants atšķiras no dārga?
Galvenajam implantāta izvēles faktoram jābūt tā iesakņošanas varbūtībai. Izvēloties lētu implantu, jūs riskējat iegūt zemas kvalitātes konstrukciju, kur titānam būs citu materiālu piemaisījumi, kuriem ir zema bioloģiskā saderība ar cilvēka ķermeni. Arī implanta virsma (tā pārklājums) var būt piesārņota, kas tieši ietekmēs imūnsistēmu un implanta atgrūšanu.
Kāpēc tieši titāna implants?
Titāns, kā arī cirkonijs ir divi bioloģiski inerti materiāli, kas vislabāk iesakņojas cilvēka ķermenī. Viņiem ir augsta bioloģiskā savietojamība un mazākā varbūtība, ka metāls neiesakņosies organismā. Visi pārējie materiāli, diemžēl, ir pretrunā ar cilvēka ķermeni, izraisa iekaisumu, alerģiju un tiek noraidīti.
Kāpēc implants ir greizs?
Ne visi implanti tiek ievietoti tieši, jo ievietošanas metodi var ietekmēt divi aspekti: plānošana un implantu ievietošanas metode.
Plānošana ir būtiska implantācijas sastāvdaļa. Atkarībā no zobu atrašanās vietas un to saknēm ārsts plāno, kā implants stāvēs un kādā leņķī to labāk uzstādīt, lai tas netraucētu citiem zobiem un tajā pašā laikā gatavajam rezultātam būtu augsti estētiskie rādītāji. Tāpēc ir svarīgi, lai ķirurgs implantologs saprastu arī ortopēdiju vai cieši sadarbotos ar ortopēdu-protezētāju.
Plānošana ir nepieciešama arī, lai noteiktu gala izskata nozīmi: ja kaula nav pietiekami daudz, tad jūs varat atrast izeju un implantu ievietot nedaudz šķību, bet tad zobs zaudēs estētiku, bet atstās visu funkcionalitāti.
Iestatīšanas metodei ir divas iespējas: analogā un digitālā
Analogā implantu uzstādīšanas metode tiek veikta aptuveni "uz aci", kur viss ir atkarīgs no ārsta prasmēm un pieredzes. Šī uzstādīšanas metode ir daudz lētāka, taču tai ir nepareizas aprēķināšanas un cilvēciskā faktora risks.
Digitālā implanta uzstādīšanas metode jeb vadīta operācija ir dārgāka. Zobu implantu uzstādīšana tiek veikta, izmantojot īpašu mutes aizsargu, kuram modelēšana un visi aprēķini tika veikti iepriekš ar pakāpes precizitāti, tā ka implants tika simtprocentīgi uzstādīts pareizā stāvoklī attiecībā pret kroni. Šeit varat uzzināt vairāk par vadītu operāciju.
Salīdzinājumā ar citiem zobiem, zobu implants var stāvēt nedaudz izliekts, bet kronis, kas uzstādīts implanta augšpusē, stāvēs pareizi, nodrošinot visus nepieciešamos bioloģiskos parametrus.