Ko darīt, ja sāp gudrības zobs?

болит зуб мудростиGudrības zobi ir vismānīgākie, tāpēc tie var radīt daudz diskomforta visnepiemērotākajos brīžos. Senatnē šie zobi bija ļoti svarīgi mūsu senčiem, palīdzot viņiem sakošļāt cietu un neapstrādātu pārtiku. Bet tagad gudrības zobi (saukti arī par “ astotniekiem”) nodara vairāk ļauna nekā laba. Ir vērts atzīmēt, ka “astotnieki” ir vienīgie zobi, kas aug pieaugušajiem. Sākot apmēram no 17 līdz 20 gadiem, tie izaug, un pēc tam sāk aktīvi iesakņoties un attīstīties līdz 30 gadiem. Parasti tos neizjūt, kamēr neveiks rentgenu vai nesajust sāpes.

Kāpēc gudrības zobs sāp?

Nav vietas jaunam zobam
Lielākajā daļā gadījumu astotie zobi aug greizi. Ņemot to vērā, var rasties diskomforts, jo tie var radīt spiedienu uz kaimiņu zobiem, jo parasti gudrības zobiem vienkārši nav vietas zobu rindā.

Gudrības zobs aug un smaganas sāp
Ja sāp smaganas un zobs aug, tas var būt saistīts ar faktu, ka zoba augšdaļa paliek aizklāta ar gļotādu. Izveidotajā kapucē var nokļūt pārtikas paliekas, kas sadalās, un pēc tam izraisa iekaisumu.

Gudrības zobi ir pakļauti slimībām
Gudrības zobi var sāpēt arī tādu problēmu kā zobu kariesa, pulpīta un periodontīta dēļ. Tāpēc jebkurā gadījumā labākais risinājums zobu sāpēm ir vizīte zobārstniecībā.

Gudrības zobs: izraut vai nē

Lai saprastu, vai būtu jāizrauj gudrības zobs, ir jāsaprot cēloņi. Tā kā gudrības zoba ekstrakcija var būt gan ļoti vienkārša, gan ļoti sarežģīta, tas viss ir atkarīgs no pacienta īpašās situācijas. Pati pirmā lieta, kas jādara, ir rentgena attēls. Galu galā ārstam ir jāizpēta zobu novietojums un to ietekme uz vispārējo zobu sistēmu.

Gudrības zobs ir jāizrauj, ja:болит зуб мудрости

 • zobi izliekti un novirzījušies no vietas;
 • jūs vēlaties izlīdzināt zobus un uzstādīt breketes. Šajā gadījumā jums būs jāsaņem rezolūcija no ortodonta, jo dažreiz ortodontiskai ārstēšanai var izmantot astotniekus;
 • gudrības zobs aug un smaganas sāp;
 • “astotnieks” izaug un parādījās kariess, kuru nevar ārstēt zobu atrašanās žoklī dēļ;
 • jums ir bijuši žokļa ievainojumi (lūzumi), un gudrības zobs atrodas uz lūzuma līnijas.

Gudrības zobs nav jāizrauj, ja:

 • “astotnieki” atrodas pareizajā stāvoklī ar košļājamo virsmu uz augšu un to saknes ir uz leju attiecībā pret žokli;
 • gudrības zobi nerada diskomfortu;
 • astoto zobu noņemšanai nav ortodontiskas indikācijas.

Saskaņā ar statistiku, lielākā daļa gudrības zobu tiek izrauti bez problēmām un komplikācijām, taču ir arī nopietnas ķirurģiskas iejaukšanās, kas var izraisīt problēmas un nepatīkamas sekas. Vairāk par to lasiet rakstā “ Gudrības zobu ekstrakcijas riski”.

P.S. Gudrības zobiem ir viens milzīgs pluss, par kuru reti tiek runāts, taču tā dēļ tos labāk tomēr saglabāt. Fakts, ka gudrības zobi var aizstāt implantu, ja kāda iemesla dēļ jūs pazaudējat 6 vai 7 košļājamos zobus. Astotniekus var pārstādīt to vietā, taču tas jādara tūlīt pēc molāru ekstrahēšanas. Tādējādi gudrības zobi var kalpot par atbalstu protēzes uzstādīšanai un arī palīdzēt uzturēt kaulaudus.

Vai gudrības zoba ekstrakcija ir sāpīga?

Atkarībā no situācijas sarežģītības. Gudrības zoba ekstrakcija nav tik sāpīga, bet anestēzijas procedūra rada diskomfortu, jo injekcijai jātiek diezgan dziļi. Izņemot jau minēto, astotā zoba izraušana jums neradīs nekādu diskomfortu.

Cik daudz gudrības zobu var izraut viena apmeklējuma laikā

Reinēta gudrības zoba ekstrakcija var notikt dažādos veidos, atkarībā no situācijas. Vienā piegājienā jūs varat izraut gan 1 zobu, gan visus 4. Protams, ja noņemsiet visus 4 zobus vienlaikus, tas prasīs vairāk laika, anestēzijas un arī morālas sagatavošanas. Bet tas ir iespējams.

Ja zobi vēl nav izauguši un atrodas nepareizā stāvoklī un pat noliekti, tad tas var būt 4 dažādas zobu ekstrakcijas operācijas.

Gudrības zobs ir izrauts. Ko var gaidīt pēc tam?

Parasti pēc astotnieku ekstrakcijas dziedināšana var notikt 1 - 3 nedēļu laikā, tāpēc pēcoperācijas periodā var saglabāties sāpes, vaiga pietūkums un būs nedaudz grūti atvērt muti. Tāpēc ārsts obligāti jums izrakstīs antibiotikas un pretsāpju līdzekļus.

Ieteikumi pēc gudrības zobu ekstrakcijas

Lai nodrošinātu, pēc iespējas ātrāko un ērtāko pēc operācijas dzīšanu, pacientiem jāievēro šādi ieteikumi:

 • pēc operācijas 3 stundas nelietojiet pārtiku un ūdeni;
 • samaziniet fiziskās aktivitātes, ieskaitot ķermeņa noliekumus;
 • atmest smēķēšanu;
 • dziedināšanas laikā izslēdziet alkohola lietošanu;
 • nelietojiet karstas vannas, neapmeklējiet saunas, pirtis un pludmales;
 • pirmajā nedēļā dodiet priekšroku siltam un mīkstam ēdienam. Izvairieties no cietajiem un asiem ēdieniem (čipsi, krekeri, barankas utt.).

Divas dienas pēc ekstrakcijas ir jāskalo zobu ekstrakcijas vieta (pirmajā dienā to nevar darīt, lai neizmazgātu asins recekli). Skalošanai vislabāk piemērots hlorheksidīns 0,12%.

Gudrības zoba ekstrakcija Cena

Vidējā gudrības zoba ekstrakcijas cena ir aptuveni 80–120 €, atkarībā no ekstrakcijas sarežģītības. Atcerieties, ka aiz lētās cenas vienmēr ir kaut kāds “BET”: maza pieredze, neprofesionāls aprīkojums, instrumentu trūkums un daudz kas cits.

Reģistrējieties bezmaksas 15 minūšu video konsultācijai (zoom) vai uzdodiet savu jautājumu izmantojot facebook vai arī e-pasts.

author
ALEKSANDRS MAKAROVS
Zobārsts, ķirurgs, ortopēds
Karantīnas laikā uzņemšana notiek pēc iepriekšējas pierakstīšanas.
Lai pierakstītos, zvaniet
Vai arī aizpildie veidlapu
Saprotami
PALDIES

Jūsu pieteikums ir pieņemts. Mūsu menedžeris drīz sazināsies ar jums!

Svarīgi! Pēc 31. marta mēs plānojam pārskatīt ārstēšanas un operāciju cenas. Lai fiksētu pašreizējās cenas, piesakieties uz konsultāciju jau šodien.

whatsapp
close
close