Dobuma pacelšanas operācija: kas tas ir, kādi ir veidi, ieteikumi

Pirms implantātu ievietošanas pacienti zobārstniecības kabinetā diezgan bieži dzird sakām, ka ir jāveic dobuma pacelšana. Tas ir nepieciešams, ja jums nav pietiekami daudz kaulaudu. Kas tā ir par operāciju, kā tā tiek veikta un kādi ir tās riski, – par to lasiet turpmāk.

Kas ir dobuma pacelšana

Синус-лифтинг операция

Dobuma pacelšana ir ķirurģiska operācija, ar kuras palīdzību tiek uzaudzēti kaulaudi augšžoklī sānu zobu apvidū. Tas tiek darīts, ja pacientam ir nepieciešama zobu implantācija, bet viņam nav molāru (lielo zobu, sākot no ceturtā) un tāpēc nav pietiekami daudz kaulaudu, lai varētu ievietot implantātus.

Kā tiek veikta dobuma pacelšanas operācija?

Atkarībā no situācijas un kaulaudu atrofijas pakāpes ir divas šīs operācijas veikšanas metodes:

1. atvērtā dobuma pacelšana;
2. slēgtā dobuma pacelšana.

Gan pirmās, gan otrās metodes uzdevums ir pacelt augšžokļa (Haimora) dobuma pamatni un aizpildīt izveidojušos starpu ar kaulu materiālu, kas ļaus veidoties saviem kaulaudiem. Vairāk par to, kāda veida materiāli ir pieejami, var uzzināt rakstā “Kaulu plastikas materiāli”.

Osteoplastika ir jāveic, jo lielie zobi atrodas tieši zem augšžokļa dobumiem, kas ir pildīti tikai ar gļotādu. Pēc zobu izraušanas kauls sāk zaudēt savu apjomu un “nosēsties” un titāna implantātam pēc kāda laika nebūs kur aizķerties, jo aiz izdilušajiem kaulaudiem būs tukša starpa.

Apskatīsim plašāk, ar ko atvērta dobuma pacelšana atšķiras no slēgta dobuma pacelšanas.

Atšķirība starp atvērto un slēgto dobuma pacelšanu

Atvērtā dobuma pacelšana

Tā ir klasiska metode, kuru parasti izmanto zobārsti. Visa atvērtā dobuma pacelšanas operācija notiek vietējā anestēzijā, pēc kuras ievadīšanas augšžokļa sānu daļā tiek pārgriezta smagana, kas tiek atbīdīta malā dobuma apvidū, un uz kaula tiek izveidota ieejas atvere. Tad caur šo atveri ārstam kļūst pieejama dobuma iekšpusi pārklājošā gļotāda, ko sauc arī par Šneidera membrānu. Pēc tam ar īpašiem ķirurģiskajiem instrumentiem zobārsts uzmanīgi, lai nesabojātu Šneidera membrānu, mazliet paceļ dobuma gļotādu un iepilda tur kaulu materiālu. Kad procedūra ir pabeigta, brūce tiek aizšūta un līdz pilnīgai kaulaudu izveidei būs jāgaida apmēram 4‒6 mēneši, pēc tam ir jāievieto implantāts.

Atvērtā dobuma pacelšana daudzās situācijās ir vienīgā metode kaulaudu uzaudzēšanai augšžoklī.

Trūkumi

Galvenais atvērtās dobuma pacelšanas trūkums ir liels traumatisms. Pēc šīs operācijas pacientam var būt lieli zilumi, pietūkums zem acīm, zoda vai kakla apvidū. Turklāt ir jādzer antibiotikas un pretsāpju līdzekļi.

закрытый синус-лифтинг

Slēgtā dobuma pacelšana

Slēgtā dobuma pacelšanas metodika ir mazāk traumatiska, jo nav jāveic īpaši iegriezumi smaganās. Šīs operācijas laikā visas manipulācijas tiek veiktas caur atveri, kas ir paredzēta zobu implantāta ievietošanai. Ar īpašiem ķirurģiskajiem instrumentiem ārsts paceļ Šneidera membrānu, iekšpusē izveido gaisa spilvenu, kas neļauj veidoties plīsumiem, un pēc tam aizpilda izveidojušos telpu ar kaulu materiālu.

Neapšaubāma slēgtās dobuma pacelšanas priekšrocība ir šāda: ja sākotnējais kaula apjoms bija 3‒4 mm, implantātu var ievietot tajā pašā dienā tūlīt pēc uzaudzēšanas operācijas. Turklāt atšķirībā no atvērtās dobuma pacelšanas pēc slēgtās dobuma pacelšanas praktiski nav zilumu un tūskas un kopumā atveseļošanās process ir daudz vieglāks un ātrāks.

Trūkumi

Vissvarīgākais ir izvēlēties profesionālu ārstu, kurš visu nevainojami saplāno un kvalitatīvi veic operāciju, jo ne visi zobārsti ir apguvuši slēgtās dobuma pacelšanas tehniku un ne visiem ir pietiekama pieredze.
Tāpēc vienīgais operācijas trūkums ir tas, ka to var veikt slikti. Ierobežotās redzamības dēļ zobārsts var nejauši skart membrānu un to ieplēst, tādējādi viss darbs būs bijis veltīgs un būs jāsāk no jauna.

Kad ir jāveic atvērta dobuma pacelšanas operācija un kad slēgta?

Atvērta dobuma pacelšana tiek veikta tiem pacientiem, kuriem praktiski nav kaulaudu un implantāts nevar nostiprināties. Slēgtas dobuma pacelšanas operācija ir nepieciešama, ja pacientam vēl ir palikuši apmēram 3‒4 mm kaula. Jebkurā gadījumā sākumā ir jāveic pilnīga medicīniskā pārbaude, rentgens, pēc tam ārsts noteiks, kādā veidā būtu labāk uzaudzēt kaulu.

Ieteikumi pēc operācijas

  • Divas stundas pēc operācijas nedrīkst ēst. Aizliegts lietot asus, cietus, karstus ēdienus un dzērienus. Nedrīkst dzert šķidrumu ar salmiņu;
  • Pēc katras ēdienreizes ir jāizskalo mute ar īpašu antiseptisku šķīdumu;
  • Pēc operācijas ir stingri aizliegts piepūst vaigus, šķaudīt ar aizvērtu muti, šņaukt degunu, jo var saplīst membrāna un viss kaulu materiāls izkļūt ārā;
  • Jāatturas no smēķēšanas, lidošanas, peldēšanas un niršanas. Nedrīkst pārkarst un stipri atdzist;
  • Ja jums ir noņemamas protēzes, centieties nelietot tās pirmās divas nedēļas pēc operācijas.

Kad nedrīkst veikt dobuma pacelšanu

  • Akūts haimorīts jeb sinusīts;
  • Vēzis;
  • Autoimūnās slimības;
  • Kaula neesība starp mutes gļotādu un dobuma gļotādu;
  • AIDS vai HIV;
  • Asinsreces traucējumi.


Ja jūs interesē dobuma pacelšanas operācijas cena, tā vienmēr ir pieejama vietnes sadaļā “Cenas”.

author
ALEKSANDRS MAKAROVS
Zobārsts, ķirurgs, ortopēds
Karantīnas laikā uzņemšana notiek pēc iepriekšējas pierakstīšanas.
Lai pierakstītos, zvaniet
Vai arī aizpildie veidlapu
Saprotami
PALDIES

Jūsu pieteikums ir pieņemts. Mūsu menedžeris drīz sazināsies ar jums!

Svarīgi! Pēc 31.12.2024 mēs plānojam pārskatīt ārstēšanas un operāciju cenas. Lai fiksētu pašreizējās cenas, piesakieties uz konsultāciju jau šodien.

whatsapp
close
close