Ko darīt, ja sāp zobs: izdzīvojam krīzes laikā
Jūsu zobs sāp, bet jūs nezināt, ko darīt un kur doties? Sakarā ar dominējošo vīrusa izplatības situāciju daudzas zobārstniecības klīnikas ir pārtraukušas pacientu pieņemšanu un atliek plānotās manipulācijas uz labākiem laikiem. Bet kas būtu jādara, ja stipri sāp zobs, un šķiet, ka bez ārsta nekā neiztikt?
Noskaidrojam zobu sāpju veidu
Tagad pie zobārsta var doties tikai pacienti ar akūtām zobu sāpēm, tāpēc vairumā gadījumu jums vienkārši atteiks un liks paciest līdz karantīnas beigām.
Bet, lai droši zinātu, vai jūsu zobu sāpes pieder pie akūtas kategorijas, jums jāuzzina vairāki faktori.
- Jūsu zobs ir kļuvis jutīgs un reaģē uz saldu / aukstu utt. Šo parādību var izraisīt kariess. Ja jūs noņemat kairinātāju, un sāpes pazūd, tad tas nav akūtas zobu sāpes. Šajā gadījumā zobārsts jūs nevarēs pieņemt. Tādēļ vienīgais, kas jums var palīdzēt, ir visu faktoru, kas jums rada sāpes, izslēgšana vai tablete pret zobu sāpēm.
- Ja jūsu zobs briesmīgi sāp vakarā vai naktī, un šīs sāpes neļauj gulēt, tad, visticamāk, mēs jau nodarbojamies ar nerva iekaisumu. Arī ar nerva iekaisumu sāpes var rasties karstā / aukstā ēdiena ēšanas laikā. Un šeit jau būs 2 attīstības ceļi:
- Apmeklējiet savu zobārstu, lai viņš izrakstītu jums pret sāpju zālēs un antibiotikas. Tas īslaicīgi var uzlabot situāciju un mazināt sāpes zobā, pārnesot to no akūta uz hronisku stāvokli. Un, kamēr nervs puvis, pacientam būs apmēram vēl 2-4 nedēļas, lai novērstu iekaisumu kaulā.
- zraut zobu. Neatkarīgi no tā, cik skumji tas ir, vai nu nāksies paciest zobu sāpes, vienlaikus llietojot tabletes pret zobu sāpēm, vai arī tas jums nekavējoties jāizrauj, lai nemocītos. Karantīnas laikā nevajadzētu veikt nekādu apstrādi / urbšanu vai piededzināšanu, tāpēc izvēle ir maza.
- Vaigs sāk uzbriest, paaugstinās temperatūra, parādās drebuļi un zobu sāpes kļūst nepanesamas - tās ir pazīmes, ka nervs jau ir sapuvis un iekaisums ir pārnācis uz kaulu. Šajā gadījumā ir tikai viena izeja - zobu ekstrakcija.
- Sāp gudrības zobs.
Ko darīt, ja jūsu problēma ir tāda, kā aprakstīts iepriekš?
Pašlaik ir ieviesti vairāki noteikumi, lai samazinātu kontaktu starp cilvēkiem un novērstu koronavīrusa COVID-19 izplatīšanos. Pirmkārt, pirms kaut ko uzņemties, pacientam jānovērtē viņa veselības stāvoklis un jāsaprot, ka ārsts var arī būt potenciālais vīrusa izplatītājs.
Tāpēc vienīgais pareizais pirmais solis karantīnā būs pieteikties konsultācijai pa tālruni vai tiešsaistē. Ārsts varēs izvērtēt situāciju un dot padomus, kā rīkoties, kā arī, ja nepieciešams, norunāt tikšanos.
Atjaun. Sākot ar 2021. gada 4. janvāri Latvijas Ministru kabinets nav veicis īpašus pasākumus, kas būtiski ierobežotu zobārstniecības kabinetu un klīniku darbu. Darbs tiek veikts noteiktajā kārtībā.
Kādas tabletes lietot, lai atbrīvotos no zobu sāpēm
Vienkāršākais un populārākais pretsāpju līdzeklis, kas palīdzēs mazināt zobu sāpes, ir Ibumetins. Arī, lai noņemtu zobu sāpes, jūs varat lietot Paracetamolu. Ja nepieciešams anestēzijas līdzeklis bez ārsta receptes, labākā izvēle ir Solpadeine® putojošās tabletes (Solpadeins). Bet arī akūtos gadījumos būs, jālieto antibiotikas, kuras jau tiek pārdotas tikai pēc receptes.
Tagad digitālajā laikmetā ir kļuvis iespējams izrakstīt receptes attālināti, tāpēc varat griezties pie ārsta pa tālruni, un viņš jums izrakstīs elektronisku recepti, neapmeklējot zobārstniecības kabinetu.
Daudzas darbības un manipulācijas, protams, paliek pēc ārsta izvēles, gan nosakot situācijas / sāpju pakāpi, gan pieņemot lēmumu par palīdzības sniegšanu vai nesniegšanu medicīnas personāla augstās inficēšanas pakāpes dēļ.
P.S. Šajā situācijā pasākumiem, kas veikti personāla aizsardzībai, nepieciešami papildu līdzekļi un finanses, un ārsta apmeklējuma izmaksas var būt lielākas nekā parasti. Ar cenām var iepazīties šeit.
Esiet veseli un rūpējieties par sevi!