Jauns laikmets implantācijas pasaulē: Prama implanti no Sweden & Martina
Implantoloģija ir joma, kurā pastāvīgi tiek izstrādātas jaunas koncepcijas un tehnoloģijas attiecībā uz zobu implantiem. Neskatoties uz to, ka zobu implanti sāka attīstīties 70. gados, joprojām ir daudz aspektu, kurus var uzlabot. Tas jo īpaši attiecas uz jaunu dizainu un metožu attīstību implantātu uzstādīšanai. Tas ir tieši tas, ko nolēma darīt itāļu ārsti. Sadarbībā ar Zviedriju un labāko implantu ražotāju Sweden & Martina viņi izstrādāja jaunus Prama zobu implantus, kas ievērojami uzlaboja implanta parametrus un mainīja implantācijas koncepciju.
Vecas koncepcijas
Kādreiz kauls tika uzskatīts par zobu implantu vissvarīgāko sastāvdaļu. Tā kā kaulu audi tur implantātu un veido spēcīgu savienojumu, kas veicina implanta pieaudzēšanu. Balstoties uz šo parametru, tika izveidoti implantācijas principi, noteiktas kaulaudu veidošanas operācijas un izveidotas atbilstošas struktūras.
Bet, kā pēc kāda laika izrādījās, svarīgi ir ne tikai kaulu audi, bet arī pašas smaganas, jo tās aizsargā implantu no mikrobu nokļūšanu gar kroņa un līdz kaulam, kur atrodas implants.
Implantācijas attīstība
Pirmie zobu implanti bija plakani un ar skrūvju fiksāciju. Šādus implantus sauca par plākšņu implantiem. Lai tos uzstādītu, bija jāveic garas vagas kaulā. Daļa implanta izgāja caur smaganām un izvirzījās virs tām, tādējādi radot atbalstu protēzei vai kronim. Šo zobu implantu galvenais trūkums bija tāds, ka ekspluatācijas laikā implants varēja salūzt, tāpēc bija nepieciešams to nomainīt, un šādus implantus bija daudz grūtāk noņemt nekā uzstādīt.
Tad parādījās cilindriskie implanti ar pulētu kaklu pie smaganām, kurus sauca par soft tissue. Pateicoties šai konstrukcijai, implantam jau bija zināma saskare ar smaganām, kas labvēlīgi ietekmēja tā pieaugšanu. Tomēr smaganu līmenī nebija cieša savienojuma, jo tur parādījās tikai epitēlijs, kam nebija tādu īpašību kā kaulaudiem. Un tas bija acīmredzams fakts, ka dažādi mikrobi varēja iekļūt kaulā.
Soft tissue implantātiem bija arī zemie estētiskie rādītāji, īpaši, ja tie tika uzstādīti uz priekšējiem zobiem. Laika gaitā radās smaganu saraušanās, kā rezultātā daļa implanta tika atsegta un bija redzama citiem.
Šī tehnoloģija tika vēl vairāk pilnveidota, kā rezultātā tika izveidoti implanti, kas tika novietoti kaulu līmenī, tāpēc tos nosauca par bone level implants. Viņi ļāva uzlabot estētiku, slēpjot implantu savienojumus zem smaganām. Izmantojot šo dizainu, implanti bija saskarē tikai ar kaulaudiem un nesasniedza smaganas, tāpēc, lai atbalstītu kroņus, šādiem implantiem bija jāpieskrūvē papildu detaļas, kas bija viņu vājā vieta. Šīm detaļām arī nebija cieša sakara ar smaganām, kuru dēļ dažādi mikrobi varēja iekļūt zem smaganām un sasniegt pašu kaulu, kas novestu pie tā sabojāšanas ap implantu.
Implantu jaunā paaudze
Šobrīd ir parādījusies trešās paaudzes implantu izstrāde, kas novērš iepriekšminēto trūkumu. Tie ir intramukozālie implanti.
To uzstādīšanas procedūra ir līdzīga bone level implantiem, bet intramukozālajiem zobu implantiem ir īpaša pulēta daļa saskarei ar smaganām. Atšķirībā no citiem pulēta kakla implantiem, Sweden & Martina Prama implantiem ir konverģence, kas ļauj panākt lielāku smaganu augšanu. Turklāt to virsmai ir mikro rievas ar dziļumu 60 mikroni, un to papildus apstrādā, lai tās audu šūnas (fibroblastus) stingrāk piestiprinātu šai virsmai ar rievām. Fibroblasti ir atbildīgi par kolagēna šķiedru ražošanu, kas ne tikai rada spēcīgu savienojumu, bet arī vairojas. Un tas savukārt nozīmē, ka smaganas ciešāk pieguļ implantam un kaulaudiem, neļaujot mikrobiem un infekcijām atrasties iekšā.
Intramukozālo implantu priekšrocība
Pateicoties savam dizainam un iespējām, intramukozālie implanti praktiski anulē kaulaudu pieaudzēšanas procedūras nepieciešamību vai padara to mazāk invazīvu.
Tādēļ pacients, kurš izvēlas šāda veida implantus, iegūst vairākas priekšrocības:
- Implanta dziedināšanas laiks kaulā tiek samazināts no 6 mēnešiem līdz 3-4. Tādēļ zobu implantu uzstādīšana tiks veikta īsākā laika posmā;
- Mazāk traumatiska un invazīva uzstādīšana. Vairumā gadījumu nav nepieciešams veikt kaulu pieaudzēšanu un veikt lielu skaitu iegriezumu, kas padara implantātu uzstādīšanu ērtāku;
- Lielisks estētiskais izskats. Sakarā ar smaganu stabilitāti un lielāku apjomu, žokļa estētiskais izskats būs daudz labāks;
- Drošība. Uzstādot šādu implantu, smaganas cieši pieguļ pie kakla virsmas (UTM), un viss, kas notiek smaganas iekšpusē, vairs neietekmē implantu.
Kontrindikācijas:
- kaulaudu trūkums;
- imūndeficīts un izmaiņas vairogdziedzerī;
- nekontrolēts cukura diabēts ar indikatoru vairāk nekā 12 mmol / l;
- onkoloģiskās slimības.
Reģistrējieties bezmaksas 15 minūšu video konsultācijai (zoom) vai uzdodiet savu jautājumu izmantojot facebook vai arī e-pasts.